"Protidrogový lak" odhalí omamné látky v pití

18.01.2017 19:52

Stop znásilnění. "Protidrogový lak" odhalí omamné látky v pití

 

"Protidrogový lak" zabrání znásilnění (ilustrační foto).

 

Počet znásilnění na vysokých školách stále roste. Mladé dívky se velmi často setkávají s tím, že mají v drinku přimíchané omamné látky, kvůli kterým se jejich večerní zábava dost razantně zvrtne. Tomu se však snaží zabránit americká společnost, která přišla s neobvyklým řešením. Lakem na nehty, který při kontaktu s omamnými prostředky v nápoji změní barvu. Na trhu by se měl objevit na jaře v roce 2017.

Přátelé, muzika, dobrá zábava, opojné množství alkoholu. Na první pohled party jak má být, na které není nic špatného. Opak je ale pravdou. Pro některé ženy totiž může zdánlivě nevinná akce skončit tragicky - znásilněním pod vlivem omamných látek. Jak se toho vyvarovat? Americká společnost Undercover Colors má odpověď.

Novinka, která může ženám pomoci k většímu bezpečí, slaví už nyní úspěchy. Jde o netradiční lak na nehty, díky kterému dámy zjistí, jestli jim někdo nepřimíchal do pití drogy. Stačí jen, aby žena diskrétně zamíchala prstem nápoj ve sklence, a pokud se barva laku na jejím nehtu změní, s pitím není něco v pořádku. Dívky tak mají možnost odhalit špatné úmysly svého společníka ještě dříve, než se drinku napijí.

 

Sníží se počet znásilněných

Vědci slibují, že se díky této prevenci dost razantně sníží počet znásilněných žen na vysokých školách. Na trh se lak dostane nejspíš na jaře v roce 2017. S nápadem přišli před dvěma lety čtyři spolužáci z univerzity v Severní Karolíně.

Jejich rozhodnutí ovlivnil fakt, že i oni mají mezi sebou kamarádky, které se staly oběťmi násilí. "Asi všichni známe někoho, kdo se s tímto problémem potkal. Proto jsme se rozhodli, že se zaměříme na prevenci a využijeme k tomu produkty, které ženy často používají," vysvětlil záměr Ankesh Madan, jeden ze čtveřice kamarádů a spoluzakladatel společnosti.

"Protidrogový lak" se už nyní těší velké oblibě a lidé na něj netrpělivě čekají. Jen samotné facebookové stránky firmy Undercover Colors sleduje několik desítek tisíc uživatelů. Na druhé straně jsou však aktivisté, kteří tvrdí, že lak není zrovna nejoptimálnějším řešením. "Jedním ze způsobů, jak zabráním znásilnění, je, že si uvědomím, jak se mám chovat," uvedla Rebecca Nagle, členka aktivistické skupiny. Dodala, že je důležité, když žena dává pozor na to, jak je oblečená, jak se prezentuje a také, že nechodí nikam sama. 

Zpět